Aktualności i testy

Zapraszamy na kurs prawa jazdy kat.B na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów

Zalety:

 1. Całe 30 godzin szkolenia praktycznego jest poświęcone na jazdę, brak naukiruszania z miejsca, zmiany biegów, hamowania silnikiem czy wyczucia sprzęgła.
 2. Auto ma tylko dwa pedały - hamulca i gazu, lewa noga odpoczywa - nie ma sprzęgła.
 3.  Samochód nigdy nie zgaśnie na światłach, przy ruszaniu na wzniesieniu ani podczas gwałtownego hamowania. Nie trzeba wykonywać żadnych czynności przy zmianie biegu – możemy poświęcić więcej uwagi na to, co się dzieje wokół nas na drodze. Podjeżdżając do skrzyżowania tylko wciskamy pedał hamulca, a gdy się upewnimy o możliwości jazdy po prostu wciskamy pedał gazu – wszystkie inne czynności wykonają się same, a my opuszczamy skrzyżowanie bez stresu.
 4. Egzamin zdaje się na tym samym samochodzie, na którym uczyło się jeździć. Po nabraniu praktyki w ruchu drogowym możemy zdać dodatkowy egzamin praktyczny na samochodzie z ręczną skrzynią biegów i otrzymamy prawo jazdy kat. B bez ograniczeń. W takim przypadku nie trzeba uczęszczać na żadne kursy teoretyczne ani praktyczne. Nie ma też ponownego egzaminu teoretycznego
 5. Mamy te same uprawnienia do prowadzenia pojazdów jak na kat. B, również możemy ciągnąć odpowiednie przyczepy.
 6. Praktycznie każda fabryka samochodów produkuje modele aut ze skrzyniami automatycznymi, zautomatyzowanymi lub bezstopniowymi, którymi będziemy mogli jeździć. Wybór aut używanych z automatyczną przekładnią jest również bardzo duży – od aut małych (Smart, Opel Corsa, Nissan Micra) do aut luksusowych, które standardowo są wyposażane w taką przekładnię.
 7. Jest to idealne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją nawet dwóch kończyn, lub osób, które nie mogą sobie poradzić ze zmianą biegów.
 8. Masz za sobą część lub cały kurs nauki jazdy a nie radzisz sobie ze zmianą biegów? Możesz zdawać egzamin samochodem z automatyczną skrzynią biegów! To żaden problem. Przyjdź ze swoją kartą przeprowadzonych zajęć. Cenę kursu ustalimy indywidualnie. Na pewno będziesz zadowolony.

Wady:

 1. Nie można prowadzić samochodów z manualną skrzynią biegów.
 2. Komfort automatycznej zmiany biegów kosztuje kilka procent więcej przy zakupie oraz podczas eksploatacji samochodu.

 

Egzamin teoretyczny w WORD Bielsko-Biała

Od  2015 roku obowiązują nowe przepisy w egzaminie na prawo jazdy. Już niebawem zdający powinni jeździć ekologicznie – za zmianę biegu nie wtedy, kiedy trzeba i za brak umiejętności hamowania silnikiem, będą mogli oblać egzamin. Z kolei od 2017 każdy świeżo upieczony kierowca otrzyma tymczasowe prawo jazdy, a swoje kwalifikacje będzie musiał potwierdzić na szkoleniu z techniki jazdy, za które dodatkowo zapłaci.

Przypominamy, że do kursu można przystąpić 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia,

natomiast do egzaminu w WORD można przystąpić nie wczesnej niż na miesiąc przed ukończeniem 18  lat

Ekojazda

Od 1 stycznia 2015 zdający egzamin na prawo jazdy będą mieli dwa dodatkowe zadania na teście praktycznym.
1. właściwa zmiana biegów
2. hamowanie silnikiem
Egzaminator będzie zwracał uwagę na wskazania obrotomierza, a także będzie korzystał z własnego doświadczenia określając, np. na podstawie słuchu. czy bieg jest zmieniany we właściwym momencie.
Według przepisów zmiana biegu na wyższy powinna być dokonywana między wartością 1800 a 2600 obrotów a przed osiągnięciem prędkości 50 km/h użyć biegu 4. Przy hamowaniu wykorzystać hamowanie silnikiem, przy dużej prędkości nie włączać od razu sprzęgła a użyć sprzęgła dopiero przed samym zatrzymaniem.
 
Najważniejsze zasady eco-drivingu:
 
1. Przewidywanie sytuacji i planowanie jazdy tak, by unikać zbędnych przyspieszeń i hamowań.
2. Jazda na jak najwyższym biegu – przy prędkości 50 km/h powinno się jechać na czwórce.
3. Hamowanie poprzez redukcję biegów, gdy pozwalają na to względy bezpieczeństwa.
4. Unikanie dojeżdżania do skrzyżowania na biegu jałowym.
5. Wyłączanie silnika, podczas postoju dłuższego niż minuta.
6. Dbanie o poprawne ciśnienie w oponach.
Zielony listek                  Aktualności i testy
Nowe zasady (jeszcze nieobowiązujące), każdy kto zda egzamin kat. B, otrzyma tymczasowe prawo jazdy, a także zielony listek, który będzie musiał obowiązkowo przykleić w widocznym miejscu na samochodzie. Ma obowiazek uczestniczenia miedzy 4 a 8 miesiącem od dnia uzyskania prawa jazdy  w dodatkowym godzinnym kursie teoretycznym z zakresu bezpieczeństwa jazdy orgamizowanego przez  WORD i dwugodzinnego kursu jazdy w praktyce jazdy, który przeprowadzać będą ośrodki doskonalenia techniki jazdy. W okresie próbnym młody kierowca będzie musiał nie tylko obowiązkowo mieć zielony listek, ale będą na niego nałożone większe ograniczenia prędkości. – Taki kierowca w mieście, w obszarze zabudowanym, będzie mógł się poruszać z prędkością do 50 km/h nawet jeśli znaki dopuszczałyby możliwość szybszej jazdy, a poza obszarem zabudowanym nie do 90 km/h, a do 80. W dodatku na autostradzie nie pojedzie z prędkością 140 km/h, a maksymalnie 100 km/h.

Nowe testy na egzamin teoretyczny na prawo jazdy  2016r